Běhání je pro nohy nemalá zátěž. U pomalejších běhů posilujeme jiné svaly než u těch intenzivnějších a když běháme různé druhy tréninků, setkáváme se s názory, že není nutné nohy nijak posilovat. A kolik je na tom vlastně pravdy?

Doby se mění a i přesto, že v minulosti byl skutečně samotný běžecký trénink, případně trénink s vlastní vahou dostačující pro běžce, dnešní trend je jiný. Odmítání silového tréninku u běžců dnes už odzvonilo, a naopak považujeme silový trénink jako součást běžeckého komplexního tréninku. Specifický silový trénink tedy prokazatelně pozitivně ovlivňuje běžeckou výkonnost.

Pozor ale! Nemluvím o tréninku, který má za úkol nabrat svalovou hmotu. To by se nám pak moc dobře neběhalo. Hovořím zejména o pravém silovém tréninku, kdy nabereme sílu, nikoliv objem. Takový správný trénink je základem pro každého sportovce, a tedy i běžce.

Pro každou běžeckou fázi dopadu a odrazu existuje nepřeberné množství cviků, které nám mohou pomoci ke zlepšení techniky, rychlosti, vytrvalosti i samotnému běžeckému pohodlí. Když si jich pár vyberete a budete je pravidelně provádět, vaše zlepšení bude brzy viditelné!

Tady pár příkladů takových cviků:

A kdy takový silový trénink zařadit? Pokud máte roční běžecký plán jako profíci, pak víte, že po hlavní sezóně (cca v říjnu/listopadu podle typu sportu) má v tréninkovém plánu následovat delší neběžecká pauza. V mých plánech trvá zhruba 4 týdny, kdy jezdívám místo běhu na kole, na bruslích a užívám si jiných sportů, na které se přes běžecký rok nedostane. Po takové běžecké pauze začínáme postupně nabíhat kilometry v nižší intenzitě a právě toto je období, kdy je vhodné zařadit intenzivně silový trénink, který nám pak bude sloužit jako základní cihlička, na které budeme stavět po zbytek běžeckého roku.

Závěrem stojí za to říci, že silový trénink má, kromě výše zmíněných také další opodstatnění. Obzvlášť pokud běháme pořád stejným způsobem, stejným tempem, stejnou (špatnou) technikou, pak naše svaly, šlachy, úpony a všichni další pomocníci, kteří drží postavení těla, napřímení páteře a v podstatě udržují veškeré klouby stabilní, postupně ochabují. Je tedy jen otázkou času, kdy si přivoláme nějaké zranění. Prevence zranění je pro běžce to nejdůležitější. Správný silový trénink může zabránit špatné kompenzaci svalů, která nám může způsobit nemalé obtíže.

Takže až vám zase někdo bude tvrdit, že běhání je dostatečným “posilkem”, nevěřte mu a raději si běžte zacvičit! 

Autor: Katy Pokorná