V předešlém článku (odkaz zde) jsme se dozvěděli, že jsou 2 druhy strečinku. Dynamický a statický strečink. Pro tréninkovou jednotku je lepši volit strečink dynamický a v regenerační dny strečink statický. Co je to vlastně ten statický strečink a jakou formu ho doporučuji provádět?
Statický strečink je nejčastější metoda pro uvolňování svalů a zvyšování flexibility. Při provádění strečinku je důležité vydržet v krajní pozici alespoň 10 nádechů. Při extrémním protažení (do bolesti) může dojít k poškození šlachy či svalu.
Dle mého názoru je statický strečink příliš přeceňovaný, ale když se uchopí za správný konec, může být k užitku.
Jóga. To je ten správný nástroj. Jóga totiž kombinuje uvolňovací, protahovací, balanční, posilovací, dechová a relaxační cvičení. Spojuje důležité fáze, které by neměly chybět v žádném tréninku. Pohyby jsou nasměrovány na určitý kloub nebo pohybový segment. Umožňuje lepší prokrvení struktur jako jsou kloubní vazy a všechny chrupavky. Umožňuje obnovit normální fyziologickou délku svalů a zvyšuje funkční zdatnost oslabených svalů. Správným dýcháním masírujeme orgány dutiny břišní a dochází k uvolnění bederní části páteře. Cvičením jógy získáte silný střed těla a hluboký dech, který je nezbytný pro zdravý běh.
Teď by se nabízelo, že bych vám zde nafotila a popsala nejefektivnější pozice z jógy pro běžce, ale my jsme se rozhodli jinak. Připravujeme pro vás workshop na téma „Jóga nejen pro běžce“, kde se dozvíte spoustu užitečných informací a hlavně si dané pozice zacvičíte pod profesionálním dohledem lektory jógy.
Na workshopu se dozvíte například:
- jaké pozice jsou vhodné pro běžce
- že na úroveň flexibility mají vliv dvě základní kategorie faktorů
- něco o jógovém dechu
- jak zajistit, aby efekt protažení byl zachován alespoň na 24 hodin
Tak co? Dáte józe příležitost?
Autor: Iva Sobotková